Menü Bezárás

Nagy István agrárminiszter úr nyilatkozata az idei aszály kapcsán. (részlet)

Stratégiai fontosságú a víz megtartása.

Kétségtelen tények (a honlap tulajdonosának véleménye szerint):

1. Az agrártermelésünk költség-haszon elemzése elvégezhető. A haszon egyértelműen az agrárium fejlesztésére lenne irányítandó.
2. Magyarország szántóföldi termése aszály idején is ellátja a hazai humán élelmiszer igényeket.
3. A nagyüzemi haszon álattartás mértékét befolyásolhatja a szántóföldi termelés sikeressége, vagy sikertelensége.
4. Az agrárium komplett GDP hozzájárulása az éves GDP-hez valószínűleg jócskán elmarad a húzó ágazatok GDP hozzájárulásához képest.
5. A humán tényező, a gazdák érzései és az országot járó polgárok aszály benyomásai letaglózóak.
6. Magyarország mindenféle vizek (folyó, gyógy és artézi) szemponjából NAGYHATALOM és mégis “szomjazunk”.
7. Magyarország engedi átfolyni és elfolyni pl. a Tisza vízhozamát ahelyett, hogy a Felső, a Középső és az alsó Tisza szakaszokon hatalmas víztározókat létesítenénk. Ennek részletes előnyeinek kifejtését mellőznöm kell, de ezek megléte többek között minimálisra csökkenthetné az ország Keleti felének aszálykárait. Nem csupán a drága, nagyüzemi öntözési technológiákra gondolok, hanem az egyéni gazdák fúrt kutas öntözési eljárásának lehetőségeire.

Írtam ezeket a sorokat elvárásként és esetleg kritikaként annak ellenére, hogy FIDESZ-KDNP szavazó vagyok és tisztelem a kormányunk és Orbán Viktor miniszterelnök úr munkáját. Az ellenzékünk ezügyben is csak a bajok számát képes növelni.
—————————————————————-

Nagy István: Stratégiai fontosságú a víz megtartása

Szemléletváltást sürget a klímaváltozás a hazai vízgazdálkodásban, a korábbi gyakorlat helyett a víz megtartására kell helyezni a hangsúlyt. Az ezzel kapcsolatos döntések nem tűrnek halasztást – nyilatkozta a lapunknak adott interjúban Nagy István. Az agrárminiszter közölte: a rendkívüli aszály komoly kiesést okozott a hazai gazdálkodóknak, a legfontosabb ugyanakkor az, hogy a nehézségek ellenére minden termelő folytatni tudja a munkát. Ehhez a kormány minden lehetséges segítséget megad, a biztosítótársaságok pedig vállalták, hogy gyorsított eljárásban kezelik a gazdálkodók által bejelentett aszálykárokat.