Szijjártó Péter “mindenhol”. Katarral, és Ománnal tárgyalt. Köszönjük Neki.
– Megkezdődtek a szakértői és vállalatközi egyeztetések az ománi kőolaj és földgáz esetleges jövőbeli magyarországi importjáról – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön, miután ománi kollégáját, Szajjid Badr bin Hamad bin Hamúd Albuszaidit fogadta Budapesten.
A közös sajtótájékoztatón a magyar tárcavezető kiemelte annak fontosságát, hogy minél több forrásból tudjunk vásárolni energiahordozót, mindez azonban nem jelenti egyes források kizárását.
Szijjártó Péter rámutatott, Ománban az olajkitermelés már a napi egymillió hordót is meghaladja, és komoly nemzetközi projektek zajlanak az LNG-kapacitások bővítése érdekében. Ismertette, hogy a Mol és az ománi nemzeti olajvállalat stratégiai partnerséget épített ki az elmúlt években, és tárgyalások folynak a közös olajipari képzések megindításáról, a fenntartható üzemanyagok közös gyártásáról és a magyar technológiák ománi alkalmazásáról is.
A tárcavezető kiemelte, Omán a világ legnagyobb zöld-hidrogéntermelő országává kíván válni, amihez kapacitásépítési beruházásokat kell végrehajtani, és ez komoly lehetőségeket tartogat a magyar cégek számára. Hangsúlyozta, mindezt az is segíti, hogy hatályba lépett a felek közötti beruházásvédelmi megállapodás.
A sajtótájékoztatón a felek az Európát sújtó energiaellátási válságra is kitértek. Sziijártó Péter közölte, a tervezett európai uniós kőolaj- és gázársapka bevezetése a lehető legrosszabb és legalkalmatlanabb választ jelentik az energiaválság megoldására. Hozzátette: ezek nyomán ugyanis alapvetően sérülne az ellátás biztonsága és számolni kellene egyrészt az új energiaforrásokat elérhetővé tevő beruházások elmaradásával, másrészt az árak emelkedésével.
Ehelyett arra volna szükség, hogy az energiahordozók kitermelését világszerte növeljék, ezáltal azok mennyisége növekedjen, ezáltal az ár csökkenjen, az ellátás pedig biztonságba kerüljön
– fogalmazott a tárcavezető.
Szajjid Badr bin Hamad bin Hamúd Albuszaidi ománi külügyminiszter a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva elmondta, az energiaválság egyik legjelentősebb és legfontosabb tanulsága, hogy nem szabad átpolitizálni az energiaellátás kérdését – ezzel Szijjártó Péter is egyetértett.
A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, „az energiaellátás nem politikai, hanem fizikai kérdés. Politikailag nem lehet fűteni, hanem gázzal lehet fűteni. És a gázt meg kell venni. A gáznak van forrása és vannak szállítási útvonalak. Olyan forrást nem tudunk megvenni, melyet nem termelnek ki, és olyat sem tudunk megvenni, amit nem tudunk ideszállítani”.
Mindazok a kiváló brüsszeli és magyar baloldali szakértők és politikusok, akik megpróbálnak politikai kérdést csinálni az energiaellátás kérdéséből, azok vagy álomvilágban élnek, vagy az az érdekük, hogy megingassák Magyarország energiaellátásának biztonságát
– fogalmazott a tárcavezető.